Про прописки та адресний реєстр

2020-09-15

Або повість про великий бардак через маленьку проблему

Забагато назв однієї вудиці

Пару років тому мені дуже закортіло робити “сошиал імпакт”, себто змінювати країну на краще, тому що я її дуже люблю, а на роботі вже почалося вигорання. Пошук it-роботи у громадській сфері - це дуже цікава історія, яка вартує окремого посту. А цей пост про те, як зберігаються дані у нашій країні.

Скільки разів ви чули, навіть від компетентних у IT людей, фрази на кшталт “А ось чому ця хрінь (підставити потрібне) не працює так, як має бути? Це ж так просто: раз і два (тут ґрунтовні кроки по спасінню світу від окремо взятої одиниці хаосу).

Одним з таких прикладів є питання про прописку. Необхідність її для країни або думки щодо її скасування - це також окремий холівар. Коли запускали єМалятко, дуже багато годин напружених обговорень було саме навколо цієї теми 😈

Але питання у іншому: чи чули ви колись про “Священний грааль адресного реєстру”? Кажуть, що його шукають багато років герої та чаклуни різних вірувань: мін’юст, мінрегіон, укрпошта, міграційна і купа інших вельмишановних представників шукачів пригод. Його сторінки містять в ідеальному порядку всі вулиці України, і коли його знайдусь, то не потрібно буде мати прописку, щоб здати на водійські права. Якщо по суті, то децентралізація та декілька різних систем в міграційній службі призвели до того, що у цієї країни немає списку адрес. Тобто, чесне слово, якщо ви реєструєте ФОП, або прописуєте дитину, або самі ж прописуєтесь у нову квартиру, держава не має можливості валідувати вашу адресу. І якщо ви задаєтесь питанням «Чи дійсний паспорт без прописки?» - то відповідь «Так, дійсний», але готуйтесь до купи проблем на свою непрописану (тут базатозначна пауза) особу.

Але як прописки працюють наразі?

У кожного міста є свій маленький софт для ведення адресного реєстру, у цього реєстру є адміністратор, який ручками (часто) або більш-менш автоматично (рідко) реєструє місце проживання. Уявіть собі, це по приблизним оцінкам від 3 до 5 тисяч(!) різних програмних комплексів, які написані на всіх можливих мовах програмування та з використанням всіх можливих баз даних. Ба більше, у деяких невеликих міст або районів цей реєстр - це просто ексель-файлик. І добре, якщо це *.xlsx, а не *.xls, що відкривається через піратську вінду.

І як же ж тут робити діджиталізацію?

Так що ж там таки з адресним реєстром?

Нещодавно ми з друзями почали відбудовувати стартап, який буде аналітичною платформою щодо державної нерухомості, і знов зіштовхнулись з цією проблемою. Знали б ви тільки, скількома способами можна написати адресу якоїсь маленької будівлі у Жмеринці! А за відповідь на питання «Скільки вулиць у Одесі?» можна, певно, давати нагороду та медаль :D Ми написали наше рішення цієї проблеми, так само як це роблять всі, хто так або інакше з ци стикається. Але на багаторазове вирішення одних і тих самих проблем витрачаються просто кілограми грошей та людино-роки часу. І навіщо? Є декілька вже майже готових рішень та низка підходів до вирішення цієї проблеми в залежності від задачі. Якщо ви стикаєтесь з питаннями щодо адрес, адресного реєстру та наведення ладу в цьому всьому - напишіть нам у Gidno, ми поділимося досвідом та може зекономимо вам якийсь час.

Як короткий висновок, хотів би перелічити яких даних немає у нашій країні:

  • повного списку всіх громадян (чесне слово)
  • списку вулиць
  • реєстру прописок
  • реєстру посвідчень багатодітної родини
  • паспортного реєстру
  • to be continued

Про ці штуки буде окремий пост :) Але це не пост критики. Врешті решт, добрі речі займають певний час.

Поділитися:

ГО "ГІДНО" 2020 Facebook